İsmail Tirali: Dünyanın zirvesi, Susesi’nde buluştu. - Susesi Luxury Resort
+90 (242) 710 2400info@susesihotel.comBrand new way to be yourself

 

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK SPOR KONGRELERİNDEN SPORTACCORD VE KONGRELERİN KONGRESİ ICCA’NIN ARDINDAN, NATO ZİRVESİ, 28 NATO ÜYESİ DAHİL OLMAK ÜZERE, TOPLAM 46 ÜLKE DIŞİŞLERİ BAKANININ VE TEMSİL HEYETLERİNİN KATILIMIYLA, SUSESİ OTEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

11265161_957517777614160_303965445650821439_n[1]Susesi Luxury Resort Genel Müdürü İsmail Tirali ile Antalya’da gerçekleşen Nato Dışişleri Bakanları Zirvesi’ni ve Susesi otelin son dönemde kongre turizminde ses getiren atılımlarını konuştuk.

S: 2014 ve 2015 yıllarında, tüm sektörü sınayacak ölçekte üç uluslararası kongre, arka arkaya, Susesi Otel’de gerçekleştirildi. Bu başarının sırrı nedir?

2014 yılında göreve başladığımızda, kongre turizminin geliştirilmesini ana faaliyet alanlarımızdan biri olarak belirledik. Bildiğiniz üzere, kongre turizmi sektörün yıllardır üzerinde durduğu ve önemsediği bir konu. Ancak bu model gündemde tutulmasına ve kongre turizminin önemine dair sektör temsilcileri tarafından basına düzenli olarak demeçler verilmesine rağmen, kongreler çoğunlukla ek bir gelir kalemi veya olası krize karşı çıpa işlevi görecek alternatif bir operasyon olarak ele alındı.

Biz, tesisimizin yatırımcısı olan İÇDAŞ grubunun kongre alanında yaptığı yatırımın büyüklüğünü gördükten sonra, bu vizyonun karşılığını verebilmek için, konuya özel olarak odaklanacak bir ekip oluşturarak kongre turizmini daha detaylı ele aldık. Kongre turizmine dönük iletişim için bütçe ve zaman ayırdık. İçeride ise, kongre kolumuzu güçlendirmek için gerekli atılımları yaptık, personelimizin yeteneklerini geliştirdik. Böylelikle doğru bağlantılar edindik. Bu doğru bağlantılar bize doğru organizasyonları getirdi.

S: Sportaccord ve ICCA’nın ardından, Nato zirvesinin de tesisinizde gerçekleşmesini, bu doğru bağlantılar ile ilişkilendirenler var?

Açıkçası, bizim için hiç sorun değil. Çünkü bu bağlantıların geliştirilmesi de işimizin, hatta görevimizin bir parçasıdır. Sonuçta hiç birimiz, bir iyi ilişkiler ağı ile doğmuyoruz. Biz, iyi planlamanın, iyi yapılanmanın ve iyi yatırımların doğru sonuçlar getireceğine inanan bir ekibiz. Demek ki doğru yerlere yatırım yapmışız, güven vermişiz ve doğru organizatörleri kendimize çekmişiz. Sportaccord’daki başarımızın, ICCA ve Nato Zirvesi gibi diğer iki büyük organizasyonun önünü açtığını düşünüyorum. Çünkü bu tarz operasyonlar en ufak hata kaldırmaz. İlk operasyonda güven verdik ki, daha büyükleri geldi. Bununla ancak gurur duyarız.

S: Peki, Susesi  adına, Nato gibi büyük bir organizasyonu ülkemizde ağırlamak nasıl bir histi?

Susesi Luxury Resort’ öncesinde, uzun yıllar boyunca, turizm sektöründeki önemli gruplarda F&B yöneticiliği yaptım. Bütün sektörün takdir edeceği üzere, tesisinizde ağırladığınız konuğu tekrar getirebilmenin ve memnun edebilmenin formülü, kaliteli F&B operasyonundan geçer. Kısacası bu birim, turizmde başarının anahtarıdır. Bu birimde deneyim kazanan bir yönetici için diğer departmanları koordine etmek kolaydır. Dolayısıyla, zaten hakim olduğumuz bir hususta perspektifimizi güncellemekten öte bir şey yapmadık. Başarı, ekibimizin ortak başarısıdır. Ekibine güvenen bir yönetici için, bu tarz organizasyonlar korkutucu değil, heyecan vericidir.

“Biz, turizmde uluslararası kabul görmüş geleneksel metotları iyi uygulayan, ancak bunu, alt yapısı doğru tasarlanmış yeniliklerle desteklemekten çekinmeyen bir tesisiz.”

S: Nato zirvesi, siz ve Susesi otel için nasıl geçti? Biraz içeriden bilgi alabilir miyiz?

Dünyaya yön veren 28’i Nato üyesi olmak üzere 46 ülkenin temsil heyetlerinin, dünyanın yeni gündemini oluşturmak üzere, Türkiye’de, otelimizde toplanacağını öğrenmek, elbette her turizmci gibi bizi de heyecanlandırdı. Biz, Susesi Luxury Resort olarak, hem heyetlerin konaklama süreçlerinde, hem de zirvenin gerçekleşeceği kongre merkezi olarak, tek yetkiliydik. Dış işleri delegasyonlarının, yeme içmeden, konaklamaya bütün hizmet ihtiyaçlarını biz karşıladık. Kısacası organizasyonun her alanından bizler sorumluyduk. Bu noktada, sektörü en doğru şekilde temsil ettiğimize inancımız tamdır.

Nato toplantısı, 13-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında, 28 müttefik ülke dışişleri bakanlarının yanı sıra, Afganistan ve Kararlı Destek Misyonu (RSM) ortağı ülkeler, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Finlandiya, Gürcistan, İrlanda, İsveç, Karadağ, Makedonya, Moğolistan, Ukrayna, Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya ve Ürdün’ün dışişleri bakanları veya üst düzey temsilcilerinin; ayrıca AB temsilcileri ile BM Genel Sekreterinin Afganistan özel temsilci yardımcısı dahil olmak üzere toplam 46 ülkeden delegasyonun katılımı ile, Susesi’nde yapıldı.

Toplantının ardından, Nato Türk Görev Gücü Başkanlığı’mız ve Nato temsilcilerimizden özel teşekkür mektupları aldık. Amerikan ve Alman büyükelçilikleri, Dış İşleri Bakanları John F. Kerry ve Frank Walter Steinmeier’ın konaklaması esnasında gösterilen hassasiyet ve hizmet standartlarımız sebebiyle bizzat teşekkürlerini iletti. Nato temsilcilerimiz, bütün heyetlerin hizmet kalitesinden çok etkilendiğini, birçok delegasyondan doğrudan tebrik aldıklarını ve ülkemiz adına önemli bir başarı kazanarak, Antalya için gelecekte bu ölçekteki organizasyonların önünü açtığımızı vurguladılar.

İlk günkü toplantının ardından gerçekleşen Nato yemeğinde, şeflerimizin özel tarifleriyle Türk mutfağı tanıtıldı, konuklara özel hazırladığımız Türk tatlıları ve Türk şarabı ikramlarımız oldu. Sunulan yiyecekler ve tatlı ikramlarımız övgü topladı. Yemeğin ardından, belki de Nato tarihinde ilk defa, sahnede söylenen şarkılara hep birlikte eşlik edildi. Son derece samimi ve hepimiz için unutulmaz bir akşamdı.

Dış işleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ise, Susesi ekibi ile aile fotoğrafına dahil olarak, tüm personelimize başarı dileklerini aktardı. Bu tarihi toplantının tesisimizde gerçekleşmiş olması, bizler için hem yüksek motivasyon unsuru hem de onur vesilesidir.  İstatistiki bilgileri ise, toplantının önemi ve katılımcıların gizliliği sebebiyle ne yazık ki paylaşamıyoruz.

S: Susesi Kongre merkezini, bölgedeki rakiplerinden farklı kılan nedir? Bu ölçekteki organizasyonlar için neden Susesi tercih edildi?

Susesi Kongre Merkezi’nde, toplantı salonları ve fuaye alanından, odalara, ana restorana, lobi ve dış alanlara direkt geçiş imkanı bulunur. Nato zirvesi gibi uluslararası organizasyonlarda, hem güvenlik, hem de katılımcı delegasyonların mobilitesini kolaylaştırmak için bu gereklidir. Ayrıca kongre merkezimiz, grup geçişleri için özel tasarlanmış resepsiyon ve check-in alanına sahiptir.

Lansmanlar esnasında, en büyük salonumuz olan İstanbul Salonu’na taşıt girişi sağlamak mümkündür. Yine aynı salonumuzda ve fuaye alanımızda, banket aktiviteleri için kullanılan özel bir mutfak ve bar bulunur. Ayrıca fuaye alanımızın tamamı, gün ışığı alabilmektedir. Kısacası, Susesi Luxury Resort, en büyüğü 1800 m2 olmak üzere 13 adet toplantı salonu, 3600m2 büyüklüğünde fuaye alanı, toplamda 6600 m2 kapalı toplantı alanı ile, Akdeniz bölgesinin en büyük kongre merkezlerinden biridir.

Kongre merkezimiz, son derece deneyimli ve profesyonel ekibi ve ileri teknolojik ekipmanları ile, büyük kongrelerden, bayi toplantılarına, lansmanlar, defileler ve galalara kadar, tüm organizasyonlara, mükemmel bir şekilde  ev sahipliği yapmaktadır.

S: Ülkemizde kongre turizminin gelecekteki payına dair beklentileriniz nelerdir?

Daha önce de belirtmiş olduğum üzere, kurulduğu ilk günden itibaren kongre turizminin geleceğine yatırım yapmış ve bu konuda natoönemli adımlar atmış bir kurumun temsilcileriyiz. Nato zirvesi gibi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparak yeni ufuklar yaratmanın ötesinde, turizmi 12 aya yayabilmek ve kış turizmini kalkındırabilmek için kongrelerin vazgeçilmez olduğunun bilincindeyiz.

Bu doğrultuda, gerek yerli, gerek uluslararası platformlarda faaliyet yürüten kongre organizatörlerinin dikkatini çekebilmek için, hem iletişim alanında, hem de teknik alanda sürekli yatırımlar yapıyoruz. Kongre organizatörlerinin kendi kongresi olan ICCA’nın otelimizde gerçekleşmiş olması, bu vizyonumuzun en önemli eseridir. Şimdiki en önemli hedefimiz ise, Türkiye’de gerçekleşecek olan G20 zirvesi. Bu konuda takvim henüz netleşmemiş olsa da, önemli bir rol oynayacağımıza inanıyoruz.

S: Bir süre de gündemdeki konulara dönelim, Rus pazarındaki daralma ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Konuya rakamlar üzerinden baktığımızda, geçen yıllara oranla Rus pazarının bir küçülme trendi içinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bunun geçici bir durum olduğuna inanıyoruz. Ruslar ve Türkiye arasında kültürel açıdan organik bir bağ var. Aslında, Rusların Kırım’da tatil yapmaktan pek de memnun olmadığı, bizzat Rusya Başbakanı Dimitri Medyedev tarafından basının gündemine taşındı. Dolayısıyla dünyaya Rusya’dan ibaretmiş gibi bakmamak gerekiyor. Oluşan açığı kapatmak için yeni pazarlardan yararlanmayı sektör olarak öğrenmemiz lazım.

Örneğin, biz hep Almanya pazarını, Rusya pazarını, BDT pazarlarını, Balkan pazarlarını konuşuyoruz. Hiç Çin’i, Hindistan’ı, Japonya pazarlarını konuşmuyoruz. Bu insanlar da tatile çıkıyorlar. Hatta Japonya’da var olan resmi tatil günlerine bir gün daha eklediler. Kanunen insanların yıl içinde 6 gün tatil yapma zorunlulukları var. Ben hala yeterli sayıda Japon turist geldiğini düşünmüyorum. Demek ki pazarda bir ayrışma var ve bu ayrışmayı çok iyi analiz etmek lazım. O yüzden, biz bu durumu kriz değil, belirsizlik olarak tanımlıyoruz. Bu doğrultuda da gerekli adımları atacağız ve attığımız her adım, 2016 yılındaki performansımızı belirleyecektir.

S: Belek turizm bölgesinde yer alan otellerden birisiniz, bu bölgeyi nasıl değerlendirirsiniz?

A: Belek’te oldukça büyük yatırımlar sonucunda ortaya çıkan, devasa bir yatak kapasitesi ve tesis yoğunluğu var. Bölge, lüks tüketim turizminin Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri konumunda. Ancak bu model, gerek Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu daralma, gerekse de bu konuda ülkemizde iddia sahibi olan tesis yoğunluğu yüzünden, düşüşte olan bir kavramı tanımlıyor. Özellikle Belek bölgesinden bahsediyorsak, bu bölgede lüks olmayı öne çıkararak başarı kazanmak artık çok zor. Çünkü çevrede lüks olmayan tesis yok, bilakis, bu durum sektörel bir standart haline gelmiş.

Burada önemli olan, lüksü, kişiselleştirilmiş konfor ile birleştirmektir. Son reklam kampanyamızın sloganında da belirttiğimiz gibi, “Tatilde macera yerine konfor arıyorsanız, doğru yerdesiniz.” Peki Susesi konforu nedir? Konuğunuzu tanımak, ihtiyaçlarını, gereksinimlerini bilmek, misafirle kalıcı ilişkiler kurabilmek ve onun standartlarına, hatta beklentilerine uygun hizmeti sunabilmektir. Kısacası hizmet sektöründe asıl olan, insana dokunmaktır. Tesisinizin büyüklüğü, mimari ihtişamı vesaire, bunlar sadece ambalajı oluşturur. Ancak en nihayetinde, misafir, paketin içinde ne olduğuna bakar. 7 yıllık faaliyet sürecimizde, misafirlerimizle kalıcı bir güven ilişkisi tahsis ettiğimize inanıyoruz. Susesi’nin seçilen bir marka olmasında ve uzun yıllardır yüksek memnuniyet oranları ile hizmet vermesinde, bu ilişkinin payı büyüktür.

S: Susesi markasını gelecekte nerede göreceğiz?

Türkiye’de, sektör olarak gözden kaçırmakta olduğumuz konulardan birinin de futbol turizmi olduğunu düşüncesindeyiz. Bu nedenle, klasik tatil turizminin yanı sıra, kongre turizmi ve futbol turizmi konusundaki iddiamızı pekiştirerek sürdüreceğiz. UEFA standartlarına uygun ışıklandırmaya sahip 3’ü profesyonel ölçekte olmak üzere, 4 futbol sahamızla, yıllardır önemli kulüpleri ve uluslararası yıldızları zaten tesisimizde ağırlıyorduk. Ancak Sportaccord kongresi ile, bu alanda, uluslararası ölçekte geniş bir kitleye ulaşmayı başardık. Dolayısıyla bu model, gelecekte bizim için çok büyük önem arz edecektir

Bunların dışında, Susesi Luxury Resort, ekibi olarak “iyi yaşam”, “iyi yemek” ve “iyi bir tatilin” tüm misafirlerimizin en doğal hakkı olduğuna inanır, “gereksiz ve abartılı” değil, “niş ve kaliteli” bir hizmet yaklaşımı sunmayı hedefleriz. Hizmet konusundaki bu yaklaşımımız, faaliyete başladığımız tarihten itibaren bugüne kadar geçen yıllar boyunca, birçok bağımsız değerlendirme platformunda, bölgenin en yüksek memnuniyet oranlarına ulaşmamızı sağlamış ve çabamızı en doğru şekilde ödüllendirmiştir. Son dönemde 7/24 yiyecek içecek hizmeti ve belirli oda tipleri için ücretsiz oda servisi gibi yeniliklere de imza attık, hizmet felsefemizi bu tip yenilikler ile geliştirmeyi sürdüreceğiz.

BOR_8354

İLETİŞİM

Hızlı bir şekilde iletişime geçmek için...